Wróć     Zaloguj     Zarejestruj     Strefa VOD

Seks analny – co musisz o nim wiedzieć?

5 lut 2021, 13:37:35

Chcesz doświadczyć bezpiecznego i przyjemnego seksu analnego? W takim razie pomocne będzie poznanie wszystkich związanych z nim faktów. Zapytaliśmy jednego z najlepszych specjalistów o szczegółowe informacje na temat tego, jak geje i biseksualni mężczyźni mogą przygotować się do stosunku, jak zachować bezpieczeństwo i oczywiście jak sprawić, by seks analny był jeszcze przyjemniejszy.

Jak przygotowac sie do seksu analnego (i jakich błędów unikać)

Chociaż utrzymanie higieny odbytu jest ważne, nie należy z nią przesadzać. Brzmi dziwnie? Nie chodzi nam tutaj oczywiście o mycie się przed stosunkiem analnym – to jest jak najbardziej wskazane, a nawet niezbędne. Ale istnieje wiele błędów, które popełniają mężczyźni i które przyczyniają się do dyskomfortu w trakcie seksu.

>>> POZNAJ REALNE OSOBY I UMÓW SIĘ NA RANDKĘ LUB SEX! WEJDŹ! <<<

Do jednego z nich należy przesadne używanie perfumowanych chusteczek (perfumy i konserwanty powodują podrażnienia) oraz nadmierne podcieranie (tarcie może prowadzić do otarć). Powoduje to stan zapalny skóry wokół odbytu, co prowadzi do zgrubień i swędzenia, a także nieprzyjemnego uczucia podczas seksu.

bezpruderyjni.png

W rzeczywistości perfumowane chusteczki i nadmierne podcieranie są najczęstszymi przyczynami świądu odbytu (jeśli tego nie doświadczyłeś, zaufaj mi, nie chcesz). Zapomnij więc o ostrych zapachach i chemikaliach – przed seksem po prostu dobrze umyj zewnętrzną część odbytu zwykłą wodą, lub bardzo delikatnym mydłem, np. płynem do higieny intymnej.

Pomocne jest również konsekwentne stosowanie diety bogatej w błonnik, która obejmuje produkty takie jak ziarna, brokuły i fasola – taka dieta reguluje wypróżnienia i zmniejsza prawdopodobieństwo niechcianych zabrudzeń podczas seksu.

Błonnik pomaga zwiększyć masę stolca i zmniejsza płynność, dodatkowo minimalizując ryzyko kałowego bałaganu. Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni powinni spożywać 30-40 gramów błonnika dziennie, a kobiety 25-30 gramów błonnika dziennie.

Ze względu na powszechny strach przed wypróżnieniem się na partnera, wiele osób przed seksem analnym robi lewatywę (polegającą na wstrzyknięciu płynu do odbytu).

Chociaż lewatywy mogą wydawać się logicznym sposobem na uniknięcie kłopotliwych sytuacji, lekarze zdecydowanie odradzają ich stosowanie. Lewatywa zwiększa ryzyko infekcji, w tym rzeżączki, chlamydii, zapalenia wątroby, a nawet HIV.

W rzeczywistości biopsje odbytnicy wykazały, że osoby, które wykonywały lewatywę przy pomocy wody z kranu lub mydła, miały pogorszony stan błony śluzowej jelit – a to skutkuje zwiększoną podatnością na patogeny. Co więcej, wśród osób, które wykonały 50 lub więcej lewatyw w ciągu swojego życia, istnieje tendencja do zwiększonego ryzyka dysplazji odbytu (która może prowadzić do powstawania brodawek, a nawet raka odbytu). Jeśli nie czujesz, że musisz iść do łazienki (mówimy tutaj o dwójce), odbytnica jest prawdopodobnie pusta i już jesteś gotowy na seks analny.

Jeśli przeczytałeś ten akapit, przewróciłeś oczami i stwierdziłeś, że nadal będziesz stosować lewatywy, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko. Po pierwsze, ważne jest, aby nawilżyć się w taki sposób, by nie uszkodzić ścianek odbytu.

Po drugie, pamiętaj, że nigdy nie będziesz odczuwać ostrego bólu – to dlatego, że Twoja odbytnica nie ma w sobie tego typu receptora! Dlatego ważne jest, aby wybrać lewatywę z gładką dyszą – może to zapobiec skaleczeniom i zadrapaniom.

>>> POZNAJ REALNE OSOBY I UMÓW SIĘ NA RANDKĘ LUB SEX! WEJDŹ! <<<

Upewnij się, że używasz ciepłej wody, aby zwieracze się nie zaciskały, ale uważaj także, żeby nie była zbyt gorąca, bo się poparzysz! (Mieliśmy do czynienia z kilkoma pacjentami, którzy parzyli odbytnicę podczas gorących lewatyw… brawo). Upewnij się, że w lewatywie nie ma mydła, ponieważ może to spowodować więcej podrażnień.

Co najważniejsze, używaj tylko niewielkiej ilości wody. Ludzka okrężnica ma aż 1,5 metra i naprawdę nie musisz usuwać stolca z całej jej długości! Jeśli będziesz próbować ,,sprzątać” zbyt wysoko, woda zmiesza się z kałem.

Wtedy, cała odbytnica może wypełnić się płynnym stolcem, stwarzając ryzyko, że spowodujesz jeszcze większy bałagan. A tego przecież nie chcesz.

Przechwytywanie.png

A więc w teorii wiesz już, czy seks analny jest bezpieczny. A więc…czas na praktykę!

Krok 1: Gra wstępna

Jeśli Twój odbyt jest zbyt mocno zwarty podczas pierwszej penetracji, ryzykujesz jego uszkodzeniem, a w ekstremalnych przypadkach, nawet rozerwaniem skóry! Dlatego tak ważne są różne techniki gry wstępnej, które pomogą rozluźnić odbyt przed stosunkiem. Nie wolno zapominać także o ciągłym nawilżeniu wnętrza podczas penetracji.

W sex-shopach znaleźć można mnóstwo różnych zabawek, których wykorzystanie może być doskonałym sposobem na relaksację przed stosunkiem, ale nie należy zapominać, że używane nieprawidłowo mogą spowodować urazy, a jeżeli stosuje je kilka osób naraz, może dojść do rozprzestrzenienia się różnych niebezpiecznych infekcji.

Przekazywanie zabawek innym osobom bez dokładnego ich mycia i dezynfekcji, może spowodować zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową. Rozmiar także jest ważny!

Uważaj, aby zabawka nie była większa niż standardowy penis – a jeśli dopiero zaczynasz zabawę z analem, zacznij od małej i dopiero stopniowo sprawdzaj, czy możesz zabawić się używając coraz większych przedmiotów. Na początek wybierz miękkie zabawki lateksowe: one znacznie rzadziej powodują urazy niż te wykonane z bardziej sztywnych materiałów.

Nie polecamy tzw. zaślepek, które rozszerzają się u podstawy. Jeżeli jednak zdecydujesz się na taką formę zabawy, uważaj, aby szeroka nasadka nie rozrywała włókien mięśniowych odbytu.

Sex analny może zapewnić nawilżenie i rozluźnić odbyt przed stosunkiem. Jednak może narazić oboje partnerów na ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową, więc bądź ostrożny. Do zminimalizowania ryzyka infekcji, użyj koferdamu. Nie jest on może najwygodniejszy w  użyciu, ale zyskujesz psychiczną pewność bezpieczeństwa stosunku – a to jest bezcenne.

Krok 2: Prezerwatywy

Używanie odpowiednich lubrykantów na bazie wody lub silikonu to najlepsza ochrona podczas seksu analnego, ponieważ zmniejszają tarcie i nie niszczą lateksowej prezerwatywy w taki sposób, jak lubrykanty na bazie oleju. Prezerwatywy są oczywiście najlepszą ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, chociaż ich skuteczność może się różnić w zależności od rodzaju infekcji.

Nie sposób nie docenić znaczenia prezerwatyw w minimalizowaniu ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową: wśród mężczyzn, którzy używali prezerwatyw podczas każdego stosunku analnego, wskaźnik zakażeń wirusem HIV spadł o 70% w porównaniu z mężczyznami, którzy nigdy ich nie używali.

Prezerwatywy są niestety mniej skuteczne w przypadku opryszczki, HPV i kiły, które mogą się rozprzestrzeniać przez kontakt ze skórą. Ważne jest, aby założyć prezerwatywę, zanim jego penis zetknie się z Twoim odbytem, ​​ponieważ choroby mogą się rozprzestrzeniać nawet przed penetracją!

Chociaż nie mogę przecenić znaczenia używania prezerwatyw, wszystkim bardzo polecam również PrEP (tym bardziej jeżeli zdarza Ci się o czasu do czasu ,,zapomnieć” o prezerwatywie). Prawidłowo przyjmowany PrEP zmniejsza ryzyko zarażenia się wirusem HIV poprzez seks o 99 procent. Nawet jeśli konsekwentnie używasz prezerwatyw, PrEP może służyć jako cenne wsparcie, jeśli jesteś narażony choćby na niewielkie ryzyko zarażenia HIV.

Nie zapomnij jednak, że PrEP może przepisać jedynie lekarz. Słyszałem o ludziach, którzy rozdawali PrEP na ulicach i mimo dobrych zamiarów, jest to bardzo zły pomysł. Po pierwsze, nie ma sposobu, aby upewnić się, że to, co dostałeś, jest to bezpieczne.

Po drugie, lekarz powinien co kilka miesięcy sprawdzać czynność Twoich nerek i przeprowadzić inne badania laboratoryjne. Jeżeli martwisz się o koszty, nie musisz: firma produkująca lek ma program pomocy, więc większość ludzi nic nie płaci za PrEP!

Krok 3: Penetracja

Po grze wstępnej nasmaruj zewnętrzną część odbytu i penisa partnera. Ważne jest, aby nie stymulować penisa podczas próby penetracji. Prawdopodobnie doświadczy on odruchu opuszkowo-jamistego lub mimowolnego skurczu zwieraczy odbytu.

Odruch ten jest bardziej widoczny u nieobrzezanych mężczyzn i sprawia, że ​​seks analny jest bardziej bolesny i trochę bardziej utrudniony. Ten minimalny dyskomfort nie powinien jednak trwać długo. Delikatna penetracja partnera sprawi, że w ciągu minuty zwieracz rozluźni się i penis będzie można powoli włożyć do końca. Po całkowitym rozluźnieniu zwieracza stosunek nie powinien być bolesny, a stymulacja dolnej części penisa nie będzie już powodować trudności w stosunku.

Sprzątanie po stosunku

Po seksie analnym weź normalny prysznic. Bardzo delikatnie czyść zewnętrzną część odbytu – nie próbuj jej szorować! Nie używaj lewatyw. Wykonuj testy na obecność chorób przenoszonych drogą płciową co trzy miesiące, jeśli odbywasz stosunek analny z więcej niż jednym partnerem i co sześć miesięcy, jeśli jesteś w stałym związku.

Możesz łatwo znaleźć lekarza przyjaznego homoseksualistom, aby uniknąć dyskryminacji lub stygmatyzacji.

Co robić, gdy odbyt nadal boli?

Jeśli nie możesz cieszyć się stosunkiem analnym przez towarzyszący mu ból, istnieje kilka czynników, które mogą go powodować. Choć nie jest to optymistyczna informacja, to jednym z powodów może być fakt, że Twój odbyt jest anatomicznie zbyt ciasny.

Brak możliwości relaksu jest również często reakcją psychologiczną. Wiele osób miało w przeszłości negatywne doświadczenia z seksem analnym, albo po prostu obawia się nowego doznania.

To sprawia, że ​​nie jest się w stanie rozluźnić odbytu i cieszyć seksem. Niektórzy ludzie mają po prostu węższe odbyty niż inni – a niektóre penisy są większe niż inne – takie połączenie może sprawić, że stosunek analny będzie bardziej bolesny.

Niezależnie od przyczyny, w przypadku nieustępującego bólu w trakcie aktu, sugeruję wypróbowanie rozszerzaczy. Są one dostępne w aptekach i sklepach z artykułami medycznymi.

Rozszerzacze, stosowane systematycznie, są idealnym sposobem na czerpanie przyjemności z seksu analnego. Zacznij od małego rozszerzacza. Zostaw go w odbycie na 10 minut trzy razy dziennie, używając tego samego rozmiaru przez tydzień. Następnie zwiększaj rozmiar co tydzień, aż do momentu osiągnięcia rozmiaru penisa swojego partnera.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu seks analny dalej pozostaje bolesny lub zauważysz pojawienie się guzków, krwawienia lub ciągłego swędzenia, natychmiast udaj się do lekarza w celu dokładnego zbadania odbytnicy.

Znajdź przyjazne wsparcie medyczne

Pomimo faktu, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety uprawiają seks analny już od czasów starożytnych Greków (i prawdopodobnie na długo przedtem), w wielu środowiskach dalej jest on napiętnowany.

Najważniejsze jest jednak, aby osoby uprawiające seks analny czuły się komfortowo, rozmawiając o tym z kompetentnym i szanowanym lekarzem. Bo jeśli chodzi o seks analny – lub jakąkolwiek część Twojego życia seksualnego – żaden temat nie powinien być tabu! Intymne pytania dla par pozwalają na odkrywanie nowych form współżycia, jak też pozwalają przenieść Twoje zabawy seksualne na zupełnie nowy poziom!